Regresní terapie, Hlubinná abreaktivní psychoterapie
-
- O popularizaci regresních zážitků se u nás nejvíce zasloužila paní Marta Foučková.
- Skutečnou výchovu regresních terapeutů připravil ale Andrej Dragomirecký, bývalý pedagog Elektrotechnické fakulty ČVUT v Praze. Pojmenoval ji Hlubinná abreaktivní psychoterapie (zkráceně HAP).
- Mám tu čest, že zde mohu napsat – ano, jsem jeho žákyní, vše, co umím, umím přímo „otce“ HAP.
- Z teorie na které je hlubinná abreaktivní psychoterapie založena, vyplývá, že se s její pomocí
- Možné řešit všechny případy, kdy příčinou potíží je nějaké trauma prožité v minulosti. Není rozhodující, zda si je klient tohoto traumatu vědom, či nikoliv.
- Psychoterapeutická praxe potvrzuje, že pokud není příčinou potíží nějaké silné poškození organismu, je vždy možné v bližší nebo vzdálenější minulosti takové trauma najít.
- Spadají sem všechny psychické a psychosomatické potíže jako například neurózy, různé kreativní stavy, poruchy spánku, psychózy, paranoidní reakce, maniodepresiva, schizofrenie, sexuální deviace, vztahové problémy a velké množství potíží dalších.
- Mnoho zdravotních potíží člověka je způsobeno tím, že je snížena jeho imunitní odolnost. Systematické odstraňování vlivu prožitých traumat způsobuje růst imunitní schopnosti organismu.
- Teorie a praxe hlubinné abreaktivní psychoterapie odkrývají i takové skutečnosti, že např. povahové rysy, jako touha po penězích nebo po moci, nejsou také nic jiného než aberace, jejichž příčinu lze najít a odstranit..
- Dalším zajímavým výsledkem aplikace HAP je, že zlepšuje po všech stránkách nejen zdraví klienta, ale i jeho osobnost ve směru etičtějšího myšlení a jednání. Vše co se s člověkem děje, není náhodné, ale vše podléhá určitým zákonitostem.
- Naše problémy mají svoji příčinu
- Regrese byla původně vytvořena jako nástroj na rozpouštění traumat a fóbií. V průběhu času ale prokázala svoji použitelnost v libovolných jiných problémech. Vychází z přesvědčení, že každý problém někdy a nějak začal. Jinými slovy, že naše problémy mají svoji příčinu a tato příčina že se dá dohledat. Dohledat se dá dokonce i příčina fyzcických obtíží, tzn. tělesných bolestí. Tato skutečnost do budoucna dovolí účinou léčbu například kožních, alergických nebo dýchacích onemocnění.
- Nezvládnutá situace je příčinou problému
- Příčinou problému je situace, kterou člověk v minulosti nezvládnul. V regresi je člověk do této situace vrácen. Dostane příležitost ji znovu opakovaně prožít. Během jednotlivých průchodů dostává podvědomí člověka novou možnost se s problematickým podnětem vyrovnat. Ať už je to ostré slovo, finanční tíseň, veřejná ostuda, žárlivý manžel, nechápavá matka nebo štěkající pes.
- Situace, kterou klient prochází jsou minulé životy nebo fantazie
- Kdo prochází regresní terapií se obvykle stane svědkem obrazů nebo spíše krátkých dějových sekvencí. Zpravidla se domnívá, že se jedná o pouhou fantazii, že si dané obrazy sám vymýšlí. Obrazy se rozšiřují v příběhy, příběhy mají svou logiku a především své emoce. Emoce zpravidla nepříjemné. Příběhy bývají posazené do prostředí, které dobově ani místně zpravidla nepřipomíná prostředí současné. Většina regresních terapeutů věří v existenci minulých životů. Platí však mezi nimi nepsaný zákon tuto věc klientům nezdůrazňovat, protože není smyslem terapie někomu vnutit obraz světa, ale pomoci s vyřešením problému. Pokud se problém vyřeší, obraz světa se už sám posune tam kam má.
- S čím a jak regresní terapie pomáhá
- - uvolňuje vnitřní napětí
- vyžaduje upřímnost.
- pracuje s emocemi a s pamětí.
- není pro každého.
- je rychlejší než všechny ostatní terapie.
- je náročnější než všechny ostatní terapie.
- nevyžaduje práci na roky nebo ve skupině.
- jedno sezení trvá obvykle od dvou do pěti hodin.
- vylučuje se s požíváním psychofarmak a narkotik.
- a především - nepracuje s hypnózou. - Obrovská výhoda HAP
- Klient po celou dobu „regrese“, je v bdělém stavu, odpovídá na otázky auditora, může pít, odejít si i na toaletu a vše si po skončení terapie pamatuje.